بهبود شرایط محیطی

بهبود شرایط محیطی با ذهن منظم!

4+

در آشفتگی روزهای شلوغ و درهم نمی توان به راحتی از خود جدا شد و دل به شرایط سپرد و همزمان انتظار بهبود را داشت. این حرف نسخه ای ثابت و غیر قابل تغییر نیست که نتوان ردش کرد. تنها بر اساس تجریه ی این روزهای من و تمام روزهای آشفتگی ذهنی من است. این حرف ذهنی است که بر اساس نظم و ثبات تنظیم شده است (یا تنظیمش کرده ام) و حالا اندکی عدول از ثبات، آشفته اش می کند. ذهنی که همزمان به یکنواختی و تکرار «نه» می گوید!

با تحلیل به هم ریختگی هایم به این نکته دست پیدا کردم که علاوه بر مسائل شخصی (از جمله درگیری بیماری و دور شدن از علاقه مندی ها و یکنواختی زندگی و …) یکی از مهم ترین عوامل آشفتگی، مدل و سبک زندگی است. منظور از مدل زندگی تمام شیوه های زندگی کردن است: از برنامه ریزی ها و زمان بندی های شخصی گرفته تا محیط شهری و شرایط اجتماعی که در آن قرار گرفته ایم.

به عنوان مثال زمانی که در خانه ی پدر و مادر بودم و هنوز از شهر کوچک خودم دور نشده بودم، زندگی برای من درس خواندن و مدرسه رفتن و تمرین تئاتر و آرزوهای ذهنی بود. وقتی دوران دانشجویی شروع شد، زندگی ام تبدیل به لذت و کشف تجربه های جدید و سرخوشی های بی حد و غصه های خودتراش بود! خب طبیعتا قرارگیری در این نوع شرایط مدل زندگی خودش را داشت و من هنوز در موقعیت های جدی و چالش برانگیز قرار نگرفته بودم. امروز که در تهران، در این شهر آشفته و بی رحم، کنج خانه پشت لپ تاپ نشسته ام و می نویسم، ذهنم درگیر آماده شدن برای رفتن به سر کار است، درگیر کارهای امروز که باید به آن ها بپردازم، درگیر غذای شب، درگیر کمبود همیشه ی زمان و درگیر تمام آن چیزهایی که «منِ» من را از من ربوده است. به نظرم این ها همگی تحت تاثیر شرایط شهری و اجتماعیِ محیطی است که در آن زندگی می کنم. وقتی سبک زندگی در تهران دویدن است، رسیدن به آرامش سخت می شود. وقتی که در اینجا باید به فکر نان باشی، مجبور می شوی تن بدهی و از خودت و خواسته هایت دور شوی. و این اتفاقی است که به شکل بی رحمانه ای احساسش می کنم: «معین تو برای چه اینجا هستی و قرار است چه کنی؟!»

آخرین انار دنیا
بختیار علی – کتاب: آخرین انار دنیا

با تحلیل تمام جزئیات ریز و درشت (تا جایی که ذهنم اجازه می داد) به این نتیجه رسیدم که باید شرایط را تغییر داد و از انحصار محیط بیرونی به در آورد. درست است که باید طبق ساعت های خاصی در محیط کار حضور داشته باشم و تغییر این اجبار دست خودم نیست، اما از آن طرف می توانم ساعت خواب و بیداری ام را تغییر دهم و تنظیم کنم. درست است که باید به تمامی در خدمت معده ی گرسنه بود، اما می توانم برایش برنامه ریزی داشته باشم و زمان را در اختیار بگیرم. و مثال هایی از این دست.

پس باید با مروری دوباره، دوباره برخیزم و نگذارم انزوا زندگی ام را در بر بگیرد. باید به هر قیمتی که شده برای خود زمان بخرم و به علاقه مندی هایم بپردازم که همین ها مرا سر پا نگه می دارند. باید علیه فراموشی به پا خیزم و معین را پیدا کنم. و تمام این ها برای من جز با خواستنی مصمم و برنامه ریزی جدی و وفای به خود، امکان پذیر نیستند. بنابراین نوشتم تا یادم نرود و در گوشه ی خویش نمانم و به پوسیدگی تن ندهم.

به راه بادیه رفتن، به از نشستن باطل

که گر مراد نیابم، به قدر وسع بکوشم

«سعدی»

4+

6 پاسخ به “بهبود شرایط محیطی با ذهن منظم!”

 1. حمیده

  سلام
  چه زیبا و ساده دغدغه های همه ی ما رو گفتی که واقعا همه جوره و از هر طرف خسته و ناامید فقط میگذرونیم و امیدوارم کم کم بتونی به معینِ خودت نزدیک بشی و حداقل خودت به یه رضایت از خودت برسی.

  0
 2. پوریا صفرپور

  رفیقم خوبم
  به پاس دغدغه ارزشمندی که داری چند لینک زیر رو بهت هدیه میدم!
  شاید خنده دار باشه هدیه دادن یک مطلب اما چیزی که باعث شد من این مطالب رو در حد هدیه دادن ارزشمند بدونم لذتیه که خودم با تمرین اونها تجربه ش کردم و میکنم.

  a href=”https://motamem.org/%D9%85%DB%8C%DA%A9%D8%B1%D9%88%D8%A7%DA%A9%D8%B4%D9%86-%DA%AF%D8%A7%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%88%DA%86%DA%A9-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%87/”>میکرو اکشن (۱)

  برنامه ریزی برای سبد مهارت

  مدیریت زمان

  زمانهای خاکستری

  شک ندارم که راه نظم دادن شخصی و برنامه ریزی رو پیدا کردی و بازهم بهبودش میدی
  چرا که
  جوینده یابنده ست رفیق.

  0
 3. ناشناس

  صد در صد امکان بهبود شرایط محیطی با ذهن منظم ممکنه و به قول شما میشه از انزوا دراومد و به علاقه مندی ها رسید.اما اینو شمایی میگین که مردین…زن بودن خیلی سخته اونم وقتی توی یک شهر کوچیک باشی .اون وقت میفهمین اگه از انحصار محیطتون هم بیرون بیاین بازم جنسیت جلوی آزادیتونو میگیره ،اما به هر حال امیدوارم شماموفق باشین.

  3+
  • معین قوی

   ممنونم بابت بیان نظرتون. با شما موافق هستم. متاسفانه در شرایط اجتماعی ایران جنسیت باعث بسیاری از محدودیت ها و تفاوت ها شده. اما چاره چیه، وقتی که ما محکوم هستیم به آزادی؟ باید بی محابا و با جدیت تلاش کرد. قطعا نتایج خوبی در انتظار ماست.

   2+
 4. ناشناس

  سلام اقا معین سه ماه گذشته…یعنی وقتش نیست وب سایتتونو بروز کنین؟شاید بهبود شرایط محیطی برای شمام که مردین اونقدر سخته که درگیرتون کرده.امیدوارم در هر حال موفق باشین و اینکه دغدغه های ذهنیتون کمتر بشه چون این جور که از نوشته هاتون معلوم میشه سخت در حال کاویدن دنیایید و خود این خیلی با ارزشه.منتظرتونیم

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *